Syracuse Women's Lacrosse aruncă Maryland pe drum

În ciuda unei schimbări târzii care l-a forțat pe numărul 4 Syracuse (6-1) să se îndrepte spre concurs, „Cuse l-a învins pe numărul 9 Maryland (1-3) într-o victorie răsunătoare cu 10-5. Este prima dată când Orange câștigă în College Park din 2012 și doar a doua victorie în fața lui Terps în 26 de întâlniri. Apărarea lui Syracuse i-a ținut pe Terrapins la cel mai mic joc cu scoruri din martie 2007.

Energia echipelor care a venit a fost remarcabilă și acea energie s-a transferat într-un joc complet de 60 de minute, ceea ce ne-a dat rezultatul pentru care ne străduim, a spus antrenorul asistent Sydney Pirreca. .

Syracuse (6-1) a marcat primele patru goluri ale jocului. Meaghan Tyrrell a marcat primul gol al zilei la ora 27:24, cu asistența de la senior Emily Hawryschuk. Hawryschuk a marcat o pereche din cele cinci goluri totale ale ei în prima repriză, iar studenta a doua, Sierra Cockerille, a marcat unul pentru a-i aduce Orange cu 4-0 la pauză. Portarul senior Asa Goldstock a avut cinci salvari impresionante, iar apărarea Orange a fost blocată pentru a-i ține pe Terps la zero goluri. Prima salvare a zilei a lui Goldstock a fost cea de-a 500-a salvare din carieră pentru SU.

Maryland și SU și-au schimbat golurile pentru a începe a doua repriză înainte ca Terrapins să treacă pe o rundă de 3-0 pentru a retrage unul la 5-4. Hawryschuk a rupt un gol în poziție liberă pentru a pune capăt cursei Terrapin. Maryland a marcat apoi un gol liber pentru a se retrage cu 6-5.