RAIDER RUN CONTINUA: Fotbalul pentru fete Pal-Mac avansează la Far West Regional

Pentru prima dată în două săptămâni, Pal-Mac nu ar trebui să-și facă griji în privința ploii și a condițiilor de umezeală pentru un joc. Vremea ideală pentru un fotbal din noiembrie s-a instalat la Penn Yan pentru ca Red Raiders să-i înfrunte pe colegii campioni de secțiune Haverling pentru a vedea cine va reprezenta Secțiunea V la regionale pentru fetele din clasa B.

Primele 10 minute au rămas o afacere calmă, echipele s-au acomodat pentru concurs. Pal-Mac va lovi primul, deoarece Reagan Diehl a marcat golul de la 10’. Totuși, scorul s-a răcit rapid, deoarece Rams și Red Raiders se luptau până la pauză, scorul rămânând 1-0 până în primele 40.

A doua repriză a început la fel ca prima, fără nici un punctaj imediat, iar așa va rămâne în primele 20 de minute ale reprizei secunde. Kylie Waeghe ar marca un obiectiv cheie de asigurare la 23 de minute din a doua repriză pentru a extinde avantajul lui Pal-Mac la 2-0. Cu cinci minute rămase de joc, Haverling a marcat un gol atât de necesar pentru a reduce avantajul la 2-1. Cu toate acestea, Pal-Mac a reușit să-i oprească pe Rams să preia controlul complet la sfârșitul jocului, câștigând meciul lor ranchiun împotriva lui Haverling cu 2-1 și, cel mai important, blocându-și locul în runda regională a playoff-urilor de stat. Pal-Mac va juca acum sâmbătă cu reprezentantul pentru Clasa B din Secțiunea VI. Câștigătorul lui Lewiston Porter și Roy-Hart se va deplasa în Secțiunea V pentru a înfrunta Pal-Mac sâmbătă, la ora 17, în Caledonia-Mumford.