Numărul 1 Cornell este eliminat de numărul 18 Quinnipiac, 5-0

Quinnipiac a marcat trei goluri într-un interval de 2 minute și 36 de secunde în prima repriză vineri, iar echipa de hochei masculin din Cornell nu și-a revenit niciodată într-o înfrângere cu 5-0 la People’s United Center.

Înfrângerea a încheiat o serie de opt meciuri neînvinsă pentru Cornell (14-2-4, 9-2-2 ECAC Hockey), care se află pe locul 1 în sondajul USCHO.com și USA Today/USA Hockey Magazine pentru a treia săptămână consecutiv . Keith Petruzzelli a înregistrat o reținere de 22 de salvari pentru Quinnipiac, locul 18 (15-9-1, 8-4-1). A marcat prima dată când Big Red a fost eliminat într-un meci din sezonul regulat din 9 februarie 2018 și a fost prima dată când Cornell a marcat mai mult de trei goluri în acest sezon – să nu mai vorbim de patru.

Mike Schafer discută cu echipa sa la bancă în timpul celor de la Cornell

A fost la fel de urât, a spus Mike Schafer ’86, antrenorul principal de hochei masculin Jay R. Bloom ’77 la Cornell.

Deși nu a durat mult până când Bobcats preia controlul, gazdele au avut nevoie de unele salvari de calitate din partea lui Petruzzelli pentru a-l împiedica pe Big Red să tragă primul sânge. Atacantul junior Morgan Barron a avut un șut curat din cercul drept în cursa la doar 29 de secunde de la începutul jocului, dar Petruzzelli a primit suficientă din puci pentru a-l trimite pe lângă stâlpul apropiat.