Hobart lacrosse cade la Universitatea Long Island, 14-12

Adam Shea, specialist în confruntare în doi ani de la Hobart College, a dominat meciul X, dar oamenii de stat au dat peste un portar fierbinte, căzând în fața Universității din Long Island cu 14-12. Studentul în doi ani, Will Mark, a înregistrat o performanță de 24 de salvari pentru Sharks, anulând avantajul de 53-40 al lui Hobart la lovituri.

Shea a luat foc în primul sfert, câștigând 10 din 11 reporniri. El a încheiat ziua 22 din 30 cu 12 mingi la pământ. Atacantul din primul an, Anthony Dattellas, a marcat trei goluri pentru primul său hat trick colegial. Atacantul senior Ryan Archer a condus oamenii de stat cu patru puncte la un gol și trei pase decisive.

Mark a egalat startul fierbinte al lui Shea, înregistrând 11 salvari în primul sfert. Atacul al doilea Richie LaCalandra și atacantul Sean Boll, cel mai mare nivel de joc, cu patru goluri fiecare, în timp ce LaCalandra a oferit și două pase decisive pentru șase puncte.

Hobart (1-1, 1-1 NEC) a trecut la un avans de 2-0 cu doar 37 de secunde de la cronometru. Archer l-a hrănit pe atacantul al doilea Jack Grooms pentru a deschide scorul în doar 26 de secunde. Shea a câștigat confruntarea care a urmat, iar mijlocașul al doilea Bobby Baltzer a terminat un feed de la mijlocașul senior cu băț lung Dan Ryan 11 secunde mai târziu.

Sharks (3-1, 2-0) au folosit un val de cinci goluri pentru a lua primul avans al zilei. Atacantul senior Will Snelders a rezervat cursa cu două dintre cele trei goluri ale sale în joc, în timp ce Boll a marcat și el de două ori. Un gol de om al mijlocașului Adam Davis, asistat de Archer, a oprit cursa. Oamenii de stat au terminat jocul 4 din 8 cu omul în plus.