Yankees au învins în cele din urmă Red Sox într-un joc de șase reprize scurtat de ploaie

Gary Sánchez și Gleyber Torres au lovit homere consecutive prin picăturile de ploaie pentru a oferi un avans pentru performanța ascuțită a lui Gerrit Cole, când Yankees i-au învins pe Red Sox pentru prima dată în acest sezon, sărbătorind o victorie cu 3-1 într-o sâmbătă umedă și sălbatică. noapte la Yankee Stadium.

Sánchez și Torres și-au slujit în a șasea repriză în fața lui Hirokazu Sawamura. Sánchez abia a curățat peretele din dreapta pe o căptușeală care a lovit un fan care stătea lângă vârful gardului, ceea ce a determinat o revizuire a interferenței, apoi Torres a întrerupt o secetă de 29 de meciuri fără gol pentru a rotunji bazele pentru prima dată după 4 iunie.

Jocul s-a oprit după a șasea repriză. Yankees s-au îmbunătățit la 1-7 împotriva Bostonului, supraviețuind rivalilor lor în timp ce au jucat într-un potop după o întârziere uscată de 50 de minute. A șasea repriză l-a văzut și pe managerul Red Sox, Alex Cora, să-și retragă pentru scurt timp echipa de pe teren, în timp ce jucătorul stânga Alex Verdugo a fost lovit de o minge de base aruncată din tribune.

În jumătatea superioară, Cole a lansat în jur de două plimbări și o lovitură pe teren pentru a fixa bazele încărcate, lovindu-l pe Christian Vázquez într-un swing aprins dezbătut care a determinat două ejectări pe banca Bostonului: catcherul Kevin Plawecki și antrenorul de bancă Will Venable.

Întorcându-se la movilă pentru prima dată de la un joc complet de 129 de tiruri de la Astros, Cole și-a deschis a doua repriză cu o performanță de 11 strike-out. Single-ul din a doua repriză a lui Christian Arroyo a produs singura rundă de la Boston pe Cole, care a împrăștiat cinci lovituri în șase reprize.

Yankees au fost ținuți fără lovituri în repriza a cincea de Nathan Eovaldi. Greg Allen a înscris prima lovitură a lui New York cu o dublă de două ieșiri, apoi a marcat runda de egalitate la simplul terenului stâng al lui DJ LeMahieu.