VICTOR AVANCES: Voleiul pentru fete s-a îndreptat către semi-stat după ce a învins Frontier

Echipa de volei de fete Victor Blue Devils l-a trimis pe Frontier vineri seara și, odată cu aceasta, și-a asigurat cea mai mare victorie de sezon de până acum, rezervând un loc în runda semifinală de clasa AA la turneul de stat. Victor a învins-o pe reprezentanta Secțiunii VI în seturi drepte cu 3-0, însă nu a fost atât de ușor pe cât pot fi unele mături.

Victor și Frontier au intrat în joc suplimentar în primul set, Victor asigurându-și victoria cu 26-24. Deși al doilea set nu a avut nevoie de joc suplimentar, s-a rezumat la sârmă, Blue Devils ieșind cu o victorie cu 25-23 de seturi. Setul al treilea s-a dovedit a fi cel mai dur, Frontier care a sărit înainte cu 11-8 înainte ca Victor să remiză la egalitate cu 11-11 și apoi înainte cu 12-11. Frontier a revenit fulgerător, retrăgând la un avantaj de 20-17 înainte de un timeout Blue Devil. Timeout-ul lui Victor s-a dovedit a fi un capitol care a schimbat avântul în meci, deoarece Blue Devils au răsturnat scenariul pe Frontier și au condus cu 24-21 când Frontier a cerut un ultim timeout. Timeout nu a făcut decât să prelungească inevitabilul, iar Victor a marcat singurul punct rămas pentru a asigura victoria cu 25-21 în setul al treilea.

Blue Devils se vor îndrepta acum spre Glens Falls pentru semifinale weekendul viitor. Jocurile de biliard pentru semifinale încep sâmbăta viitoare la ora 8:30, cu ceremoniile de deschidere începând cu ora 7:45.