Cele mai bune fete din Midlakes lovesc Mustangs în Penn Yan, 72-42 (W-FL round-up 1/8)

Într-o confruntare dintre primele două echipe din clasamentul de baschet feminin din Finger Lakes East, marți seara, a fost Midlakes cu o victorie uriașă de 31 de puncte pe drum la Penn Yan. Victoria convingătoare cu 73-42 trimite un mesaj către restul Estului că Screaming Eagles sunt în mod clar echipa de învins, deoarece rămân neînvinși și se îmbunătățesc la 11-0 în sezon.

Midlakes a condus cu cinci puncte după primul sfert de joc, apoi a sărit la un avantaj de netrecut cu o explozie de 24-10 în al doilea sfert.

Garda de juniori remarcabilă de la Midlakes, Alaina Forbes, a condus drumul cu 29 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive. Senior Clair DeBoover a marcat 16 puncte, iar bobocul Cara Walker a adăugat 10. Macy Kisner a acordat 6 pase decisive și a redus 9 recuperări. Midlakes va încerca să se îmbunătățească la 12-0 când vor călători pentru a-l înfrunta cu Wayne miercuri seară.

Pentru Penn Yan, Sydney Bloom a marcat 14 puncte la final cu 7 recuperări. Joddie Decker a condus toți marcatorii Mustang cu 16 puncte, iar Jenna Curbeau a luat 10 recuperări. Penn Yan venea dintr-o victorie mare pe teren propriu împotriva lui Mynderse săptămâna trecută și va încerca să-și recapete avânt atunci când îl găzduiește pe Newark miercuri seară.

MAI MULTE REZULTATE LA BASCHET FETE W-FL DE LUNI SEARA:

MYNDERSE 58 @ SPENCERPORT 18
Mynderse a limitat echipa gazdă la cinci a doua jumătate de punct, în timp ce a obținut o victorie pe drum cu 58-18 luni seară. Mynderse a înregistrat 19 pase decisive la 21 goluri de teren făcute. Mynderse a ieșit din vestiar la pauză și a marcat Spencerport 24-3, deschizând un avantaj de 31 de puncte înainte de al 4-lea sfert.

Mynderse a fost condus de Mary Doell care a terminat cu 17 puncte și 8 recuperări. Hannah Brown Trice și Heidi Miller au contribuit fiecare cu 13 puncte. Abby Basile a adăugat 5 recuperări și 3 furturi. Mynderse trece la 6-4 în sezon și Spencerport cade la 1-10.