SKANEATELES SWEEP: Lakers iau coroane de clasa B la fotbalul din Secțiunea III

Ori de câte ori echipa locală a liceului câștigă un titlu de secțiune, este ceva cu care întregul oraș poate sărbători și să-l sprijine. În acest sezon de fotbal, sărbătoarea lui Skaneateles va fi de două ori mai frumoasă decât echipele de băieți și fete au câștigat turneul Clasa B în Secțiunea a III-a.

Fetele au început petrecerea vinerea trecută împotriva lui Clinton. A fost o competiție strânsă între echipe, iar prima repriză a fost un egal fără scor. Clinton a sărit în frunte înscriind rapid în repriza secundă. Atunci Lakers au intrat în modul atac, când Kathryn Morrissey a reușit cu capul o pasă lungă a lui Maeve McNeil în spatele fileului.

Odată cu trecerea timpului, ploaia a mers la fel de bine și jocul avea să se îndrepte spre prelungiri. Primele 10 minute de prelungiri au venit și au trecut fără niciun punctaj, iar al doilea părea să fie destinat aceleiași soarte până când Morrissey a marcat al doilea gol al serii cu trei minute rămase. Ultimele trei minute au trecut și Lakers și-au asigurat coroana pentru fete de clasa B pentru Secțiunea a III-a.

Luni seara, a venit rândul băieților să vadă dacă pot aduce acasă titlul de clasa B. Meciul cu Cazenovia a avut un început similar cu cel al fetelor, dar Dan Ramsgard de la Skaneateles avea alte planuri. La 15’ a primei reprize a marcat primul gol al jocului. Într-o succesiune rapidă, coechipierul Owen Cheney a marcat al doilea gol la 17’.

Îndreptându-se spre pauză, Lakers erau cu 2-0 și ar fi tot ce le-ar avea nevoie pentru ca Skaneateles să-l închidă pe Cazenovia pentru a câștiga titlurile de clasa B pentru băieți în secțiunea a III-a. În acest proces, Skaneateles merge spate la spate în titlurile de secțiune la băieți, câștigând în clasa B în 2019, ultima dată când Secțiunea III a organizat turneul.

În timp ce echipa de băieți va juca o echipă care urmează să fie determinată în acțiunea subregională, fetele se vor înfrunta cu Shalmont marți seara, la ora 17, la Chittenango, în jocul lor subregional.
- Urmărește live marți la ora 17:00