RETURNARE LA TROY: Fetele din Midlakes au depășit East Aurora în OT pentru a avansa în finala a 4-a consecutivă din NYS

La aproape un an de la înfrângerea echipei de baschet pentru fete din Midlakes în fața Susquehanna Valley în semifinalele NYSPHSAA Clasa B, Lady Screaming Eagles a stat la doar o victorie de revenirea în finala patru de stat. Campioana Secțiunii VI Clasa B, East Aurora, le-a stat în cale, când ambele echipe au luat teren sâmbătă seara la Buffalo State pentru meciul Far West Regional care a fost transmis în direct pe LivingMax( ).

Midlakes a adus un record de 21-3, un al doilea campionat secțional consecutiv și o listă încărcată de seniori în competiție cu 21-3 East Aurora, care a fost condusă de marcatorul principal Sarah Tully.

Fetele antrenorului Nate Rich au ieșit de la poartă cazând în urmă cu 12-2 devreme, deoarece Blue Devils păreau confortabil cu acțiunea rapidă de la capăt la capăt, care se potrivește de obicei Eagles. Midlakes s-ar lupta să obțină doar 19 puncte în prima repriză și ar urma 30-19 înainte de pauză.

Cel mai mare marcator al tuturor timpurilor de la Midlakes, Alaina Forbes, sa luptat din teren în prima repriză, terminând cu doar 6 puncte, toate în al doilea sfert. Cel de-al doilea marcator al echipei, studenta în doi ani, Cara Walker, s-a chinuit și ea să găsească marcajul și a fost ținut fără scor în prima repriză. Din fericire pentru antrenorul Rich, seniorul Macy Kisner a reușit să ofere ofensiva timpurie încheind al doilea trimestru cu 8 puncte. Sarah Tully a condus toți marcatorii din prima repriză, terminând cu 10 puncte.

Midlakes va ataca înapoi în a doua repriză, reducând deficitul la 5 la sfârșitul celui de-al treilea sfert, în spatele jocului mai puternic al lui Macy Kisner și al colegului senior Sydney Passalacqua.

În cele din urmă, în ultima perioadă, Alaina Forbes și-a prins pasul înscriind 10 în ultimele 8 minute de regulament, în timp ce Midlakes a menținut East Aurora la doar 16 puncte din a doua jumătate. Cara Walker a transformat un joc de trei puncte cu 1:20 rămase, iar Midlakes a forțat în cele din urmă o perioadă de prelungiri, deoarece al patrulea sfert s-a încheiat cu un impas la 46-46.

Perioada de prelungiri a fost doar Midlakes, deoarece Sydney Passalaqua a transformat un lay-up la bloc de la o asistență de la Cara Walker și apoi a transformat o altă pasă Walker în încă 2 puncte prin îngroparea unui săritor de la linia de bază de 12 picioare. Macy Kisner ar merge cu 3-4 de la linia de aruncări libere, iar Screaming Eagles ar înregistra o victorie foarte luptată cu 57-51 și ar câștiga o călătorie de întoarcere la finala NYSPHSAA din weekendul următor.