Jacob deGrom domină din nou în victoria asupra lui Padres

festival de muzică de cameră finger lakes

Recordul ERA modern, pentru un singur sezon al Major League Baseball îi aparține olandezului Leonard, care a obținut o notă de 0,96 în 1914. În ultimul secol, niciun pitcher nu a reușit să-l depășească pe Bob Gibson, a cărui ERA de 1,12 a evidențiat o campanie din 1968 atât de bine dominată de aruncători încât liga a răspuns coborând movila de la 15 la 10 inci.

Timp de decenii, aceste tipuri de recorduri păreau puțin probabil să fie doborâte vreodată. Și totuși, oferind alte șapte reprize de sâmbătă seara, într-o victorie cu 4-0 în fața lui Padres, Jacob deGrom și-a redus propriul ERA la 0,62 - cel mai mic ERA cu un aruncător în primele nouă starturi de când runurile câștigate au devenit o statistică oficială în ambele ligi în 1913.

Mai jos decât Leonard, cu alte cuvinte, în același punct în 1914. Mai jos decât Gibson până la nouă începe în 1968. Mai jos decât Pedro Martínez în 2000, Dwight Gooden în 1985 sau oricine altcineva care și-a ștampilat numele pe lista scurtă a celui mai mare lansare. Anotimpurile tuturor timpurilor.

Dacă acest tip de lucru este durabil timp de șase luni, rămâne de văzut, una dintre întrebările arzătoare pentru restul anului 2021: Cât de scăzut poate ajunge deGrom?

El a intrat în ieșirea de sâmbătă cu o notă deja microscopică de 0,71, apoi s-a apucat să-l rade și mai mult cu o repriză fără scoruri, după o repriză fără scoruri la Petco Park. Singura problemă reală în care a întâmpinat deGrom a avut loc în a patra repriză, când o eroare de Francisco Lindor i-a făcut pe Padres să încarce bazele cu un out. deGrom i-a eliminat pe următorii doi bateți succesiv pentru a păstra egalitatea fără scor.

O jumătate de repriză mai târziu, José Peraza și Lindor au marcat amândoi pentru a-i da lui deGrom conducerea. A ajuns să lanseze șapte reprize, moment în care managerul Luis Rojas l-a oprit în al treilea start din lista accidentate. DeGrom a eliminat, de asemenea, 11 batai, pentru a-l trece pe Sid Fernandez pentru locul al patrulea pe lista tuturor timpurilor a Mets.