Ithaca aduce acasă a treia Cortaca Jug consecutiv cu o victorie pe stadionul MetLife

Echipa de fotbal Ithaca College a învins-o pe SUNY Cortland cu 32-20 în cel de-al 61-lea joc Cortaca Jug, pe 16 noiembrie, pe stadionul MetLife din East Rutherford, New Jersey. Jocul a doborât recordul de prezență la un meci de fotbal din Divizia a III-a cu 45.161 de persoane. Este a treia victorie consecutivă a lui Bombers Jug-ul Cortaca.

A fost o zi însorită și fără nori în East Rutherford, dar temperatura era rece de 41 de grade. Stadionul MetLife a fost plin de fani de toate vârstele care purtau echipament Bomber albastru sau Red Dragon roșu. Jumbotrons au arătat imagini ale ambelor echipe fotografiate de studenți în ultimele luni, în pregătirea pentru cel mai mare joc de fotbal din Divizia a III-a din istorie.

Bombers și-au menținut controlul în prima repriză, posezând mingea pentru 21:33 din repriza posibilă de 30 de minute. Ei au marcat la prima posesie a jocului cu un drive de 80 de metri. Fundașul senior Joe Germinerio s-a grăbit pentru un touchdown de 1 yard, iar bobocul Nick Bahamonde a completat un punct suplimentar pentru a le da celor de la Bombrers un avans de 7-0, cu puțin mai puțin de nouă minute rămase în primul sfert.

Cortland a reușit să-și asigure două prime down-uri la prima lor conducere, dar fundașul senior Brett Segala a greșit, iar acesta a fost recuperat de defensiv-ul senior al lui Bombers, John Hadac, pe linia de 40 de metri. Cu toate acestea, echipa South Hill a fost afectată de penalty-uri după recuperare și a fost împinsă înapoi până la linia de 49 de metri. După ce Germinerio a făcut o cursă de 11 yarzi pe 3 și 27, boboc-ul Nick Bahamonde a încercat o încercare de gol de câmp de 48 de metri la al patrulea down, dar a fost scurt pentru prima dată în tot sezonul când lovitura a ratat la dreapta.