Cornell cade la Princeton neînvins, 34-16

cat costa un nascar

Princeton a marcat din primele cinci posesiuni și a permis o ploaie puternică în a doua repriză, iar pe locul 15 Tigers au rămas neînvinși, cu o victorie cu 34-16 asupra lui Cornell, vineri seara, pe Schoellkopf Field. Big Red a scăzut la 1-6 (0-4 Ivy) cu pierderea.

Scorul casetei

Princeton și-a construit un avantaj de 21-0 la mai puțin de un minut în al doilea sfert, profitând de un balon pierdut de Big Red și de o interceptare pentru a pune două dintre touchdown-uri pe tablă. Big Red i-a depășit pe Tigri cu 357-328 într-un joc televizat la nivel național pe ESPNU și puternic afectat de ploile torenţiale pe tot parcursul, dar mai ales în a doua repriză.

În fața unei apărări rigide Tiger și a vremii, Cornell s-a repezit pentru 80 de yarzi în general și a pasat pentru încă 276 cu două touchdown-uri. Princeton a întrerupt o serie de 11 meciuri consecutive Big Red cu un touchdown în grabă, cea mai lungă perioadă din mai mult de un sfert de secol.

Richie Kenney a completat 20 din 40 de pase pentru 257 de metri și un touchdown, în timp ce Jameson Wang a alergat de 12 ori pentru 51 de metri și a aruncat pentru un scor. Thomas Glover a postat al treilea joc de 100 de iarzi al sezonului, cu opt capturi pentru 133 de metri și o lovitură de touchdown de 28 de metri în a doua repriză, Alex Kuzy adăugând cinci recepții pentru 65 de metri și un scor de 19 metri.

Apărarea i-a limitat pe Tigri la 137 de yarzi în cursă, la 47 de porturi, mai puțin de trei metri pe cursă. Jake Stebbins a fost un echipaj de distrugere cu un singur om, care a făcut 13 tacleri cu trei pentru o înfrângere, două sack-uri, un balon forțat și un fundaș s-a grăbit să ritmeze efortul. Marele Roșu a fost ajutat de echipele speciale, Koby Kiefer având o medie de 42,5 metri pe patru puncte cu două lovite în interiorul celor 20 de metri și Scott Lees punând toate cele trei lovituri de start prin zona finală pentru touchback-uri împreună cu un câmp de 36 de metri.

Niko Vangarelli a avut două touchdown-uri în doar trei porturi în zona roșie pentru Princeton, în timp ce Cole Smith a fost eficient la fundaș cu 15 din 22 de pase pentru 191 de yarzi și o pasă de 10 iarzi pentru un scor pentru Carson Bobo. Dylan Classi a prins patru dintre acele pase pentru 9 metri, inclusiv o recepție de 67 de metri care a stabilit al doilea dintre scorurile lui Vangarelli. Colin Eaddy a macinat 63 de metri pe 16 porturi la sol.

James Johnson a făcut 10 tacleri, iar Jeremiah Tyler a făcut cinci opriri cu o întrerupere a pasei și a întors un balon la 36 de metri pentru un touchdown care a schimbat jocul în primul sfert. Jeffrey Sexton a conectat la o pereche de goluri de teren în al doilea sfert, o lovitură de la 32 și 39 de metri.