Armata lui Boeheim eliminată în TBT: împușcături slabe, lipsă de scoruri, echipa Syracuse

Căutarea armatei lui Boeheim pentru primul său titlu TBT a fost scurtă într-o înfrângere cu 65-48 în fața Sideline Cancer în sferturile de finală ale evenimentului de sâmbătă la Columbus.

Eric Devendorf a condus armata lui Boeheim cu 14 puncte. Andrew White III a avut 11 puncte și șase recuperări, iar John Gillon a adăugat 10 puncte și patru pase decisive.. Donte Greene a fost liderul echipei cu nouă recuperări.

Jocul s-a desfășurat ca o luptă defensivă în primele două perioade. Armata lui Boeheim și Sideline Cancer au fost la egalitate, 24-24, la pauza. Sideline Cancer a preluat conducerea în a treia perioadă, depășind armata lui Boeheim cu 24-10 în sfert. Armata lui Boeheim nu și-a revenit niciodată din deficit.

TBT 2020 a marcat a șasea oară când armata lui Boeheim a concurat în istoria de șapte ani a turneului. Directorul general al armatei Boeheim, Kevin Belbey, și antrenorul Ryan Blackwell, ambii absolvenți ai Syracuse, au condus intrarea în acest an.