Amerks învinge Monstrii în OT, 4-3

Americanii de la Rochester (11-6-1-1) au revenit în coloana victoriilor joi seară cu o victorie cu 4-3 în prelungiri în fața Cleveland Monsters (9-6-1-2) la Rocket Mortgage FieldHouse.

Rochester a condus cu 3-2 la sfârșitul celei de-a treia perioade, dar Cleveland a egalat jocul cu 49 de secunde rămase pentru a forța prelungiri. După ce părea că niciuna dintre echipe nu va înscrie în prelungiri, Jeremey Davies a tăiat golul câștigător cu opt secunde rămase, a doua din noapte, pentru a-i ridica pe Amerks peste Monsters în prima dintre întâlnirile consecutive.

Jiri Kulich și-a extins numărul de puncte la cinci jocuri cu un gol. Linus Weissbach a marcat al optulea gol al sezonului, liderul echipei sale. Malcolm Subban a întors 31 din 34 de lovituri.

Rochester a terminat cu 0 pentru 2 la jocul de putere și 4 pentru 5 la penalty kill.

Cele două echipe se vor întâlni din nou sâmbătă la ora 19.