Yankees au fost măturați de Blue Jays în timp ce o serie de înfrângeri dezastruoasă continuă

Gândiți-vă la noaptea de 27 august, când Yankees se aflau în Oakland și își extindeau seria de victorii la 13 jocuri. În acel moment, Blue Jays erau cu 9 1/2 jocuri în spate față de Yankees - o idee ulterioară. Iar playoff-urile au fost aproape suficient de aproape pentru a gusta.

Cum s-au schimbat lucrurile în două săptămâni.

Yankees au renunțat joi la un al șaselea meci la rând, cu scorul de 6-4, iar avansul lor față de Blue Jays pentru al doilea loc Wild Card este redus la o jumătate de joc. Seria de șase înfrângeri pe teren propriu din New York este cea mai lungă egalitate din istoria actualei stagii de fotbal (din 2009), iar o aruncare de patru meciuri pe Yankee Stadium împotriva Blue Jays a avut loc o singură dată înainte (22-25 mai 2003).

În a șaptea repriză a unui joc la egalitate, Sal Romano a permis lui Bo Bichette un singur RBI cu două ieșiri, iar asta a făcut diferența. Bichette a intrat în noaptea fără lovituri în 13 la-bat-uri în timpul seriei, dar el a făcut cele mai multe daune în fața Yankeesului joi.

Aceasta a inclus o lovitură solo de început împotriva lui Néstor Cortes Jr., una dintre cele două defecte de pe linia de statistică a titularului din New York. Într-adevăr, Cortes le-a oferit Yankeilor exact ceea ce aveau nevoie: șase reprize constante pentru a oferi o vrajă pentru un bullpen care funcționase 11 din cele 18 reprize anterioare.

Dar tema problemelor recente ale New York-ului, ineptitudinea ofensivă, a apărut din nou. Anthony Rizzo a oferit cea mai mare parte a ofensivei cu o explozie de două runde, dar nu a reușit să valorifice mai târziu într-o situație de două puncte, fără niciun out. Rizzo a lovit la alegerea unui jucător, iar Giancarlo Stanton a urmat cu un joc dublu la finalul reprizei.