Yankees se sufocă târziu într-o înfrângere uluitoare în fața lui Astros

Yankees au părut în cele din urmă să joace ca echipa la care se așteptau să fie, pregătindu-se pentru ceea ce promite să fie o împingere ascendentă în a doua repriză. Cu toate acestea, prăbușirea lor din a noua repriză, duminică, la Minute Maid Park, a arătat cât de dificilă va fi revenirea la disputa postseason.

Într-un joc în care mai mulți yankei purtau jachete, o referire la slujba de troll a lui Aaron Judge din acest weekend în care a susținut că stadionul era rece, Jose Altuve a râs ultimul. Jucatorul de teren al lui Astros a lansat un homer de trei alergări pentru a finaliza o repriză a noua de șase alergări, oferind New York-ului o înfrângere uluitoare cu 8-7.

Yankees părea să fie în croazieră, nefiind niciodată în urmă în competiție. Începând cu a treia repriză de relief, Domingo Germán a permis lovituri pentru primii doi lovitori, făcându-i pe Yankees să apeleze la Chad Green - și, în special, ocolind mai aproape de Aroldis Chapman.

Chas McCormick a salutat dreapta cu o dublă cu două runde, iar Abraham Toro a făcut o dublă cu punctaj. Green a înregistrat un out înainte ca Altuve să lovească o minge curbă peste peretele din stânga câmpului, trimițându-i pe Yankees la pauza All-Star cu un record de 46-43.

De data aceasta, tricoul lui Altuve s-a desprins în timpul sărbătorii de pe teren propriu, răspunsul lui la modificările de weekend ale Yankeesului, care i-au inclus pe Judge și Gary Sanchez ținându-se strâns de vârfurile uniformei, în aparentă referire la abordarea lui Altuve după homer-ul său în 2019 american. Seria Campionatului Ligii.

Pe baza performanțelor lui Nestor Cortes Jr. în deschidere și a efortului dominant al lui Gerrit Cole de sâmbătă, Jameson Taillon a continuat să dea semne de îmbunătățire, după ce și-a redus ERA de la 5,59 la 4,90 față de cele patru starturi anterioare.

Martín Maldonado a lovit un home run solo în a treia repriză, iar Kyle Tucker a lovit o lovitură solo în a șasea de pe Taillon, care a împrăștiat trei lovituri în timp ce a mers două și a lovit patru.

New York a produs trei runde (două câștigate) în patru reprize în fața lui Framber Valdez, care a rămas în mare parte nepedepsit pentru șase reprize. Gleyber Torres a lovit un gol din a treia repriză pe lângă opărătorul scurt Robel García pentru o eroare de punctaj, iar Tim Locastro a răspuns conducerii lui Maldonado către câmpul drept cu unul de-al său.

Torres a încasat o singură rundă de scor în al șaselea, care l-a urmărit pe Valdez, apoi a mers pe jos și a furat baza a doua în a șaptea pentru a stabili o serie importantă de asigurări, urmărit acasă de single-ul de pe terenul opus al lui Gio Urshela. Sanchez a descărcat pe al 15-lea homer în optimi.