Yankees aruncă cinci home runuri în victoria împotriva Blue Jays

Yankees au reușit doar patru lovituri împotriva asului Blue Jays, Robbie Ray, favoritul pentru premiul Cy Young din Liga Americană. Din fericire pentru ei, toți au părăsit terenul.

Aaron Judge a marcat de două ori, în timp ce Anthony Rizzo și Gleyber Torres au intrat și ei în adâncime pe Ray, iar Brett Gardner a adăugat o lovitură de la pavilionul Blue Jays, în timp ce Yankees au creat o distanță valoroasă în urmărirea Wild Card din Liga Americană, joi seară, reacționând pentru 6-2. victorie la Rogers Centre.

Numărul magic al New York-ului pentru a-și asigura un loc în playoff este acum la doi. Yankees (91-68) au luat doi din trei de la Blue Jays în serie, deținând acum un avantaj de două meciuri față de Red Sox (89-70) și Mariners (89-70) pentru primul loc Wild Card cu trei. jocuri rămase. Boston a pierdut din nou cu Baltimore, în timp ce Seattle a fost inactiv joi. Toronto (88-71) este la un joc de pe locul doi.

Judge a deschis scorul cu o explozie de 455 de picioare în prima repriză, ajungând la punctul trei, rar vizitat, în câmpul central imediat. Privit ca principala competiție a lui Gerrit Cole ca cel mai bun hurler al AL, Ray s-a stabilit, retrăgând 13 Yankees consecutivi. Rizzo a spart șirul în a șasea repriză, lansând al 250-lea homer din carieră, egalând meciul.

Judge a urmat cu o explozie de 441 de picioare, marcând al șaselea joc de mai multe gaze al lui Judge al anului și a opta oară când Yanks s-au dus înapoi. A urmat o plimbare către Giancarlo Stanton, iar Torres l-a urmărit pe Ray cu un șut de două runde către câmpul stâng, a noua minge lungă a lui Torres din 2021.

Corey Kluber a început pentru New York, limitându-i pe Jays la două runde și șapte lovituri în 4 2/3 reprize. Corey Dickerson s-a conectat pentru o dublă care a marcat runda în a doua repriză, iar Vladimir Guerrero Jr. a făcut o dublă de pe partea de sus a peretelui câmpului central în a cincea, conducând într-o rundă de undă verde.