VICTOR CÂȘTIGĂ THRILLERUL: Voleiul fetelor câștigă coroana secțională cu 3-2

Lucrul grozav despre jocul post-sezon în orice sport sunt jocurile palpitante care vin pe parcurs, jocuri care dovedesc că nu poți niciodată să scrii sporturi. Sâmbătă după-amiază, echipa de volei de fete Victor a avut propriul capitol palpitant în jocul secțional, în timp ce au luat acasă coroana Clasei AA în Secțiunea V.

Blue Devils l-au învins pe numărul 3 pe Penfield cu 3-2, dar nu a fost ușor să ajungi la rezultat. Penfield a luat acasă primul set cu 25-18, Victor luptându-se înapoi în seturile al doilea și al treilea asigurându-se victorii cu 25-23 și 25-20 în seturi. Cu un titlu secțional la vedere, Penfield a ripostat în setul al patrulea și a câștigat cu 25-20.

Setul al cincilea și decisiv a început lent pentru Victor, cu 6-4 în fața lui Penfield, înainte de o întârziere a acțiunii din cauza unei probleme externe în interiorul unității de la Gates Chili High School Gym. Acțiunea s-a reluat 15 minute mai târziu și echipele aveau să meargă înainte și înapoi în setul al cincilea, fără ca niciuna să cedeze celeilalte echipe. Ar fi nevoie de un joc suplimentar pentru a decide campionul, dar asta ar fi de scurtă durată. Victor a luat puncte consecutive și a încheiat meciul câștigând cu 27-25 și, în același timp, câștigând titlul Clasa AA.

Victor va trece acum să joace în acțiunea rundei regionale în jocul de stat vineri. Site-ul, adversarul și ora de începere urmează să fie stabilite.