Croazierele de lacrosse feminine din Syracuse trec pe lângă Loyola, 20-8, în deschiderea turneului NCAA (acoperire completă)

Echipa feminină de lacrosse din Syracuse a trimis-o pe Loyola cu o victorie cu 20-8 împotriva lui Loyola în turul doi al turneului NCAA.

Orange, cap de serie nr. 3, termină seria sezonului împotriva Greyhounds cu un record perfect de 2-0, ambele jocuri având mai multe asemănări.

Orange a deschis sezonul cu o victorie cu 18-6 în fața Loyolei, în care Syracuse a marcat primul și al treilea gol al jocului înainte de a continua goluri mai lungi și neîntrerupte. Succesul de marcare a continuat în primul joc al turneului de la Syracuse, Orange mergând în două reprize de patru goluri și luând conducerea cu 13-4 în prima repriză.

Meaghan Tyrrell – care a înflorit de când a marcat trei goluri în primul meci – a marcat șapte goluri și a adăugat trei pase decisive pentru 10 puncte. Deja în drum spre un loc în istoria Syracuse, Tyrrell și-a consolidat locul prin egalarea recordului pentru cele mai multe goluri și puncte într-un joc de turneu. Sora ei mai mică, Emma Tyrrell, a marcat patru goluri și trei pase decisive.

Sam Swart – care a marcat patru goluri împotriva Loyolei la începutul acestui sezon – a terminat cu trei goluri. La celălalt capăt al terenului, Syracuse a limitat producția lui Elli Kluegel din Loyola. Kluegel este una dintre cele mai bune jucătoare pentru Greyhounds, dar după ce a marcat o singură dată în deschiderea sezonului, a fost limitată la două goluri în jocul din turul doi.

Emma Ward a fost singura altă jucătoare din Syracuse care a marcat mai multe goluri, marcând două. Bobocul Maddy Baxter, care a marcat primul ei gol din carieră împotriva lui Loyola, a găsit fondul fileului o dată, făcând din Sierra Cockerille singura jucătoare sănătoasă din deschiderea sezonului care nu a mai marcat împotriva Greyhounds. Cara Quimby, Emily Ehle și Jenny Markey au adăugat fiecare câte un gol la tabela de marcaj.

Cele 20 de goluri ale lui Syracuse l-au egalat pe Stonybrook pentru al doilea cel mai mult marcat în turul al doilea, unul în spatele celor 21 de goluri ale Boston College.

Asa Goldstock s-a apropiat mai mult de recordul programului pentru salvari în carieră, făcând șapte pentru a-și muta totalul la 640 – 20 de opriri de locul 1.

Syracuse va juca săptămâna viitoare, pe stadionul de fotbal al Universității din Syracuse, în turul sfertului de finală, Florida, cap de serie nr. 6. Datele, orele și locațiile specifice nu au fost încă anunțate, dar Orange va juca fie sâmbătă, 22 mai, fie duminică, 23 mai.