JOIA SECȚIONALĂ: Whitman pune capăt dinastiei Lyonului; Fete din Waterloo, Pal-Mac, South Seneca sunt destinate pentru jocurile de titlu

Meciul marcant al programului secțional de joi seară a fost în semifinala băieților Clasa C1, în timp ce capul de serie numărul 5, Marcus Whitman Wildcats, a înfruntat Lions Lions, cap de serie numărul 1. Ambele echipe au adus liste de seniori încărcate și un palmares recent de succes în postsezon. Marcus Whitman încerca să apere campionatul de anul trecut, primul din școală în 44 de ani. Lyons încerca să câștige un al 4-lea titlu secțional consecutiv fără precedent. Ceva a trebuit să dea și a făcut-o sub forma unui plan de joc executat cu brio și a unui șut la timp în favoarea lui Marcus Whitman Wildcats, 64-54. Odată cu victorie, băieții antrenorului șef Greg O’Connor avansează la meciul de campionat de clasa C1 de sâmbătă de la Avon împotriva Braves, cap de serie numărul 2, care l-au învins pe Canisteo-Greenwood cu 62-58.

Lyons a deschis noaptea cu găleți de la Tuti Smith și Horace Betts pentru a lua conducerea cu 4-0, dar Ryan Herod și Noah Hildreth au răspuns cu o pereche de 3 puncte pentru a-l pune pe Whitman în avantaj cu 6-4. Ei ar menține avantajul de 2 puncte până la sfârșitul primului sfert, dar Lyons a început să-și afirme avantajul de dimensiune și a construit un avantaj de 29-24 la pauză.

Verificare de stimulare runda 4 data lansării 2021

Valul s-ar schimba semnificativ în a treia perioadă, Marcus Whitman distrugând apărarea lui Lyons la jumătatea terenului cu o combinație de tăieturi din spate și lovituri fierbinți în exterior. Din punct de vedere defensiv, Wildcats au supraîncărcat partea cu minge a zonei lor de 2-3, sufocându-i pe oamenii mari de la Lyon. Whitman ar depăși Lyons cu 23-8 în penultimul sfert pentru a deschide un avantaj de 47-37. Victoria a fost aproape pecetluită la începutul celui de-al patrulea sfert, deoarece seniorul PG Jordan Lahue a îngropat trei puncte consecutive din partea de sus a cheii, în timp ce cronometrul de lovituri era în scădere.

Lahue ar conduce toți marcatorii cu 31 de puncte. Ryan Herod avea 13 puncte, Noah Hildreth 10, iar Aidan Royston 9. Pentru Lyons, studentul JC Walker a marcat 19 puncte, în timp ce seniorul Justin Tuti Smith a terminat cu 14 în ultimul său joc în uniformă Lions. Senior Horace Betts a terminat cu 9, senior Ahmir James a marcat 6. iar juniorul Jaylen Battle a avut 6 puncte.

Șase seniori ai Marcus Whitman și antrenorul principal Greg O'Connor se alătură lui Jim Sinicropi și Kevin Sharp în emisiunea Littlejohn & Barbi Orthodontics Smiles with Style de la LivingMax Radio după victoria lor:

Tot joi seara, patru echipe de fete din Finger Lakes East au fost în acțiune, două dintre ele avansând în runda de campionat, iar fetele din Finger Lakes West, campioana South Seneca, s-au calificat în jocul pentru titlul Clasa D1.

Echipa de baschet de fete a Indienilor de la Waterloo a dominat de-a lungul sezonului 2021 și au continuat să se îndrepte spre meciul pentru titlu de joi seară, cu o victorie cu 71-15 în fața lui Wellsville. Waterloo va găzdui sâmbătă, la ora 17:00, la ora 17:00, Dansville pe locul 2, Dansville, în meciul de campionat pentru fete de clasa B2, unde indienii vor încerca să câștige primul lor titlu de secțiune din 2013. Danville a avansat la jocul pentru titlu cu o victorie cu 51-40 asupra capului de serie nr. Penn Yan care a încheiat un sezon de succes cu un record de 9-5.

Zece jucători de la Waterloo ar marca în victoria cu 56 de puncte asupra lui Wellsville. Macy Carr a fost lider cu 14 puncte, Morgan Caraballo a marcat 13, iar seniorul McKenzie Barber a marcat 10 pentru echipa neînvinsă a antrenorului Mike Bree.

Palmyra-Macedon, colega din Finger Lakes East, s-ar alătura, de asemenea, lui Waterloo în runda de campionat de sâmbătă, în timp ce au învins-o pe Livonia pentru a avansa sâmbătă la meciul pentru titlul de clasa B1. Pal-Mac a fost condus de Sr. Sophie Lyko cu 20 de puncte și 10 recuperări. Senior Grace Seither a marcat 13 puncte și a tras în jos 15 recuperări. Junior Tatum Smyth a marcat 9 puncte.

Red Raiders, clasa de serie de top, revine la meciul pentru titlu, după ce a pierdut în fața lui Danville sezonul trecut și va găzdui numărul 3 pe Batavia sâmbătă seara, la 19:00.

Beneficiile texas snap pentru septembrie 2020

Batavia l-a învins pe Midlakes joi seară, scor 51-50. Midlakes a revenit de la 11 în jos în al patrulea sfert pentru a lua un avans de două puncte în urma unui layup Cara Walker cu 9,1 secunde rămase. Apoi, Mackenzie Riegle de la Batavia a doborât un trei puncte înapoi, care a câștigat jocul, când timpul a expirat pentru câștigătorul jocului. Înfrângerea din Midlakes pune capăt carierei Cara Walker, senior Screaming Eagles. În timpul ei la Midlakes, Walker a câștigat două titluri secționale și a mers cu echipa ei la finala patru NYSPHSAA de două ori.

O altă echipă neînvinsă, capul de serie numărul 1 South Seneca Lady Falcons și-ar fi învins joi seară biletul la meciul din Campionatul Clasei D1, cu o victorie cu 45-35 în fața lui Fillmore, la Jack Guinan Gymnasium. South Seneca ar ajunge la un avantaj de 24-8 la pauză, dar problemele de fault l-ar ajuta pe Fillmore să se întoarcă în joc, deoarece doi Falcons au făcut faulturi în al patrulea sfert, înainte ca Falcons să poată asigura victoria. Echipa antrenorului principal din primul an, Charity Couch, a fost condusă de 14 puncte de Allison Kenyon, 13 de Emma Fletcher și 7 puncte de Logan Shaulis. Soimii vor încerca să adauge un alt bloc secțional la carcasa lor deja aglomerată pentru trofee, când găzduiesc #2 Batavia-Notre Dame sâmbătă seara, la 19:00, în Ovid.

În clasa AA, băieții numărul 1 Victor Blue Devils s-au îndepărtat de Rush-Henrietta în al treilea sfert pentru a avansa în meciul de campionat de sâmbătă. Chase Dickens a condus Blue Devils cu 19 puncte, în timp ce marele Connor Williams a marcat 16 puncte de ziua lui.

Consultați parantezele actualizate și programul complet de weekend al campionatului în secțiunea V de mai jos...

Acoperirea noastră despre W-FL High School Basketball este posibilă prin sprijinul: