RIT o învinge pe AIC în prelungiri, 3-2

Bobocul RIT, Carter Wilkie, a înclinat acasă golul câștigător al jocului în prelungiri și a adăugat un pas pentru a conduce Tigers la o victorie cu 3-2 la AIC, duminică, în acțiunea de hochei Atlantic.

CUM SA ÎNTÂMPLAT

RIT a deschis scorul cu 7:35 rămase în prima repriză. Apărătorul al doilea, Dimitri Mikrogiannakis, sa grăbit să păstreze o încercare de degajare în zona AIC și a respins o pasă de pe scândurile din dreapta către atacantul senior Jake Joffe în colțul din dreapta. Joffe i-a dat o pasă atacantului Cody Laskosky în fața locului pentru un cronometru în interiorul stâlpului drept.

AIC a profitat de un clar Tiger eșuat pentru a egala scorul cu 6:44 pe ceas.

Yellowjackets au luat conducerea cu 2-1 la 1:59 în a doua repriză, după ce Elijiah Barriga a ridicat un puc pe lama lui din spatele fileului Tiger și l-a băgat în poartă peste umărul drept al portarului junior Kolby Matthews.

RIT a marcat într-o cursă ciudată pe aripa stângă, cu 12:33 rămase în a doua perioadă. Atacantul boboc Grady Hobbs a primit o pasă scurtă de la atacantul junior Andrew Rinaldi și a marcat dintr-un șut din cercul stâng al confruntării.

Echipele au jucat o a treia repriză fără scor, dar AIC a fost fluierată pentru că mai aveau prea mulți oameni pe gheață 42.6 rămase în regulament. RIT a început prelungirile cu un joc de putere 4-la-3 în care atacantul senior Jake Hamacher i-a trimis un puc apărătorului senior Dan Willett la punctul. Willett i-a alunecat un puc către atacantul junior Caleb Moretz din stânga sa și a trecut feed-ul de întoarcere în fantă pentru a face o lovitură de la încheietura mâinii în poartă. Wilkie a redirecționat pucul în interiorul stâlpului din stânga pentru un număr decisiv cu 3:43 pe cronometru.

NOTE DE JOC

Matthews a oprit 28 din 30 de lovituri cu care s-a confruntat pentru a îmbunătăți la 5-1-2 în acest sezon.

RIT a ucis toate cele cinci jocuri de putere AIC cu care s-a confruntat.

De asemenea, Hobbes și Laskosky au înregistrat goluri în eșecul de 7-3 de sâmbătă la AIC

Antrenorul principal al RIT, Wayne Wilson, a câștigat a 399-a victorie din carieră pe banca Tigerului, inclusiv 283 în ultimele 17 sezoane la nivelul Diviziei I. De asemenea, a totalizat 166 de victorii în primii săi șase ani, antrenând RIT la nivelul Diviziei a III-a.

CE URMEAZA

RIT joacă două meciuri de hochei atlantic la Canisius vinerea și sâmbăta viitoare (12-13 noiembrie). Confruntările sunt programate pentru ora 18:05. și, respectiv, 16:05.