Noaptea mare a lui Sean Hansen îl ridică pe Cornell pe lângă Saint Francis, 80-77

Junior  a egalat un record școlar, reușind toate cele opt încercări de goluri pe teren în drum spre un record de 26 de puncte, iar Cornell a scăpat cu o victorie cu 80-77 în fața Saint Francis (Pa.) luni seara la DeGol Arena. Big Red s-a îmbunătățit la 2-1, în timp ce Red Flash a scăzut la 1-2.

Hansen și-a dublat nota anterioară în carieră de 13 și a adăugat cinci recuperări, cinci pase decisive, trei furări și o lovitură blocată pentru a-l conduce pe Big Red la victorie. A făcut toate cele opt goluri de teren, inclusiv două lovituri de 3 puncte, și a lovit 8 din 10 aruncări libere în victorie. El a egalat recordul existent de lovituri fără ratare într-un joc al unui jucător Big Red, egalând performanța lui Jeff Foote din 2008 împotriva Universității din Boston și efortul lui Errick Peck din 2013 la Penn.

a cioplit 18 puncte, cinci recuperări, trei pase decisive și două furări, cu 14 scoruri, împreună cu patru panouri. a fost al patrulea Big Red în cifre duble cu 10.

Cornell a avut avantaje de două cifre în ambele reprize, dar a fost în urmă cu unul la pauză și a permis lui Red Flash să facă o încercare de egalare la sonerie în a doua repriză, scăpând cu victoria.

Cornell a lovit 53 la sută de la sol, inclusiv a lovit 68 la sută din interiorul liniei de aruncare liberă. După ce a intrat în joc cu o medie de 17,5 3 puncte pe joc, Big Red a făcut doar 5 din 20 de dincolo de arc. Oaspeții au avut 18 pase decisive la doar 11 turnover-uri în victorie.

Josh Cohen a condus Saint Francis cu 24 de puncte și a adăugat opt ​​recuperări și patru pase decisive pentru a conduce patru marcatori cu două cifre. Landon Moore a avut 15, Maxwell Land a avut 13 puncte și 11 panouri, iar Marlon Hargis a marcat 12.

Cornell va reveni vineri în acțiune, când va primi pe rivalul Ithaca College la Newman Arena.