Ben Reichert a câștigat Campionatul de amatori masculin din NYS

Ben Reichert de la River Oaks Golf Club a revendicat cel de-al 97-lea Campionat de amatori masculin din statul New York dintr-o singură lovitură la Crag Burn Golf Club.

Reichert a cardat un unu peste 73 în runda a patra și ultima, joi seară, pentru a termina la patru peste 292 și pentru a-și asigura al doilea campionat din NYS, primul fiind 2015 NYS Boys’ Junior.

Se simte de necrezut. Ne-am uitat la un avans de patru lovituri la un moment dat și mi-am făcut-o puțin mai greu decât mi-aș fi dorit. Dar, am reușit să o duc la bun sfârșit și totul este bine acum! spuse Reichert.

Înainte de Masculin Am, Reichert a câștigat Campionatul Amatorilor de Stat din Florida 2019 într-un playoff de moarte subită. Vorbind despre modul în care asta l-a pregătit pentru acest turneu, Reichert a spus, 100%. Știam exact ce mă voi simți în timp. Am știut cum să mă descurc. Încrederea este cel mai mare lucru. Ai încredere în ceea ce faci și nu poți greși cu adevărat.

Pentru al doilea an consecutiv, Chris Blyth de la Mendon Golf Club a terminat pe locul secund la cinci peste 293.

Este dezamăgitor să vin din nou anul acesta, dar nu pot fi prea supărat de felul în care am jucat. Este întotdeauna foarte distractiv să joci în acest turneu. Să vin pe locul al doilea în acest an și anul trecut este o onoare și, sperăm, că anul viitor mă voi descurca mai bine, a spus Blyth.

Doi jucători de la Crag Burn s-au clasat pe locul trei la șase peste 294, inclusiv de trei ori campion NYS Jamie Miller și fostul campion NYS sub-junior Tony Hejna.

Vorbind despre jocul acestui eveniment pe terenul său de acasă, Hejna a spus: „Cred că acest loc este fantastic. Cursul a jucat grozav. Cred că a fost un eveniment grozav pentru club și ne-am bucurat să-l găzduim.

Am crezut că cursul a fost minunat; a rezistat foarte bine. Am avut toate tipurile de vreme, așa că a fost și mișto, deoarece avem asta în fiecare zi aici, a adăugat Miller. Cele 36 de găuri de joi au fost amânate de două ori din cauza vremii nefavorabile.

videoclipul de pe youtube nu se încarcă pe Chrome

Finalizarea primelor cinci a fost Adrian Norford de la Willowbrook Golf Club cu șapte peste 295. Prescott Butler de la Piping Rock Club și Billy Hanes de la Crag Burn au terminat T-6 cu opt peste 296. Christian Chapman de la Cobblestone Creek Country Club și Kyle Ritchie din Cherry Valley a terminat T-8 cu 12 peste 300. James McHugh de la Rye Golf Club a primit 13 peste 301 pentru a câștiga locul zece.

Campionul apărător, Will Thomson de la Oak Hill Country Club, a terminat turneul cu 72 de găuri la 305 (T-18). Top 20 va câștiga o scutire la turneul de anul viitor.

Reichert își începe sezonul de juniori la echipa masculină de golf a Universității din Alabama-Birmingham în următoarele două săptămâni. Se va întoarce vara viitoare pentru a-și apăra titlul masculin.