Amerks sunt în topul Phantoms în schimburile de focuri

sunt încă deschise birourile de asigurări sociale

Atacantii începători Jack Quinn și JJ Peterka au uimit amândoi în primul schimb de focuri al sezonului pentru a-i conduce pe americanii de la Rochester (8-5-0-0) la o victorie cu 5-4 în fața Lehigh Valley Phantoms (3-8-3-1). Vineri la The Blue Cross Arena.

Odată cu victorie, Amerks au câștigat opt ​​din ultimele 12 jocuri, dintre care patru pe gheața de acasă. Rochester se mândrește cu un record de 3-0-1-0 împotriva lui Lehigh Valley în ultimii cinci ani în Flower City, în timp ce a câștigat cel puțin un punct în șase din ultimele opt meciuri împotriva Phantoms, care datează din 30 decembrie 2016, mergând 4-2-1-1 peste intervalul respectiv. În fiecare dintre cele opt concursuri de pe acea porțiune, echipa câștigătoare a marcat cel puțin trei goluri.

Atacantul Brett Murray a marcat al patrulea și al cincilea gol în ultimele cinci jocuri, în timp ce Peterka și Linus Weissbach au marcat ambii cele patru goluri în general în campanie. Oskari Laaksonen, Ethan Prow, Sean Malone, Mattias Samelsson, Josh Teves și Quinn au înregistrat un singur pas.

Portarul Michael Houser a făcut primul său start în AHL în acest sezon și al șaptelea de la sfârșitul anului 2016-17. El a încheiat noaptea cu 28 de salvari în plus față de cele două cu care s-a confruntat în schimburile de penalități pentru a câștiga victoria.

Morgan Frost, principalul punctaj al Phantoms, a înregistrat trei puncte (1+2), în timp ce Garrett Wilson, Connor Bunnaman și Gerry Mayhew au înscris toți în înfrângerea la loviturile de departajare. Pierderea din această seară dincolo de reglementări a fost a patra pentru Lehigh Valley în acest sezon, dar prima în competiția de abilități.

Netminder Felix Sandstrom (3-5-3) a apărut în cea de-a 12-a apariție a listei de lider în ligă și, în ciuda faptului că a făcut 20 de salvari, care a inclus unul în loviturile de departajare, a suferit pierderea.

Rochester, care a marcat o pereche de goluri în a treia perioadă pentru a șterge un deficit de un gol, i-a văzut pe Phantoms egalând meciul la 4-4, cu 1:27 rămas din regulament, pentru a forța prelungiri. Pe marcajul de egalare a jocului din Lehigh Valley, Sandstrom era tras, în timp ce echipele aveau patru patinatori deoparte.

În timpul cadrului suplimentar, Amerks au avut pucul pentru cea mai mare parte din primele trei minute înainte de a fi fluierați pentru o infracțiune de îmbarcare cu 2:05 de jucat.

În jocul de putere care a urmat, Phantoms au păstrat pucul în zona ofensivă pentru aproape toată pedeapsa. Apărătorii Casey Fitzgerald, Samuelsson, Teves și Prow împreună cu atacanții Michael Mersch și Mark Jankowski nu au permis ca o lovitură să împingă jocul la lovituri de departajare.

Quinn a deschis competiția de abilități în timp ce i-a dat lui Rochester un avans devreme de 1-0 într-o mișcare uimitoare, înainte ca Houser să-i respingă pe Mayhew și Frost. În runda a treia, Peterka a pecetluit victoria la loviturile de departajare în timp ce l-a învins pe Sandstrom pe partea de blocare.

Rochester a început prima perioadă cu un avans de două goluri, Murray și Weissbach au marcat la 5:17, pentru a oferi echipei gazdă un avantaj de 2-0 la 7:34. Lehigh Valley, totuși, a contracarat cu trei puncte consecutive pentru a lua un avantaj de 3-2 în ultimele 20 de minute de regulament, inclusiv o pereche de goluri la 12 secunde distanță.

Totuși, în a treia perioadă, Amerks, care au schimbat scenariul din a doua perioadă în timp ce erau învinși, 19-4, i-au limitat pe Phantoms la doar trei lovituri înainte ca Murray și Peterka să recupereze avantajul lui Rochester cu 4-3.

La sfârșitul celei de-a treia, Mayhew a forțat strofa de prelungiri înainte ca Quinn și Peterka să sigileze victoria în timpul loviturilor de departajare.

PRINCIPALELE JOCURI:

Amerks încep un set de două jocuri împotriva neînvinșilor Utica Comets sâmbătă, 20 noiembrie, la Adirondack Bank Center. Ora jocului este programată pentru ora 19:00. începe și va fi transmis în direct pe The Sports Leader 95.7 FM/950 AM ESPN Rochester, precum și pe AHLTV.