Yankees îi aruncă pe Astros în retur la Houston

Yankeii din epoca recentă au dificultăți să reflecteze cu drag la vizitele lor la Minute Maid Park, asociind acea clădire cu bătălii grozave și dureri de inimă de sfârșit de sezon. Cu toate acestea, nu există timp ca prezentul pentru a răsturna acel scenariu.

Jucând primul lor meci la Houston din postsezonul din 2019, Brett Gardner și DJ LeMahieu au contribuit fiecare la dublu în două runde, în timp ce Nestor Cortes a lansat fără scor într-un alt start superb, conducând pe Yankees la o victorie cu 4-0 asupra lui Astros vineri seară.

Cel mai longeviv Yankee – și unul care a experimentat tăcerea unui club învins în vizită atât în ​​2017, cât și în ’19 – Gardner a deschis scorul atingând o lovitură de două reprize în a patra repriză în fața lui Jake Odorizzi de la Houston, care a împrăștiat șapte. loturi de peste șase reprize.

Cortes a fost mai bun, i-a derutat pe Astros cu o varietate de lansări și livrări, în timp ce și-a redus ERA la 1,05. Lucas Luetge, originar din Texas, a intrat când echipa sa schimbat în al cincilea, lovindu-l pe Jose Altuve pentru a încheia cadrul, apoi a făcut o șasea perfectă.

LeMahieu a oferit asigurări cu un minunat la bât de 10 tiruri, înfruntându-l pe Bryan Abreu în al șaptelea, lovind o minge curbă în câmpul stâng și încasând două runde.