Syracuse Mets, Bisons, cu o lovitură, a câștigat seria cu 3-0

În spatele unei ieșiri fenomenale din partea staff-ului său de lansare, Syracuse Mets în tricourile lor negre îi închide pe Buffalo Bisons, câștigând cu 3-0 sâmbătă seara pe stadionul NBT Bank, în timp ce îi țin pe Bisons la o singură lovitură. Lanțul titular de la Syracuse, Adam Oller, a urmat un debut extraordinar în Tripla A săptămâna trecută la Worcester, cu o altă ieșire fără scor sâmbătă. Tânărul de 26 de ani a făcut cinci reprize, nepermițând o alergare și renunțând la o singură lovitură în timp ce a mers patru și a lovit cinci. Datând din ultimele sale două starturi cu Double-A Binghamton, Oller a efectuat 24 și 2/3 de reprize fără scoruri consecutive.

Syracuse (37-55) a marcat toate rundele jocului în a patra repriză și toate au venit prin mingea de home run. Wilfredo Tovar a lovit o lovitură solo un-out pentru a le aduce Mets în avantaj cu 1-0. Apoi, David Thompson a făcut lovituri consecutive pentru a-i pune pe Mets în avantaj cu 2-0. După ce Josh Reddick a lovit, Cheslor Cuthbert a făcut trei home run-uri în repriză pentru Syracuse cu o minge de home-run proprie, extinzând avantajul Syracuse la 3-0.

Buffalo (55-36) a avut ocazia să aducă câteva runde acasă în partea de sus a celor de-a cincea, dar nu a reușit să valorifice împotriva lui Oller. Cullen Large a făcut o plimbare de început. După ce Christian Colón a pătruns în alegerea unui jucător, Juan Graterol a fugit. Nash Knight a urmat cu o plimbare, iar Forrest Wall a fost lovit de un pas pentru a încărca bazele. Oller l-a lovit apoi pe Logan Warmoth pentru finalul din cadru, în timp ce Bisons au lăsat bazele încărcate.

Buffalo a mai avut o ocazie de aur în a șaptea, încărcând bazele fără ieșiri. Large a mers pe jos, iar apoi Colón și Graterol au fost loviți de terenuri. Franklyn Kilomé a ieșit apoi din tarc pentru Syracuse. mâna dreaptă l-a făcut pe Knight să zboare și apoi i-a lovit atât pe Wall cât și pe Warmoth pentru a încheia repriza, scoțând nevătămați pe Mets din cadru și cu avantajul de 3-0 al lui Syracuse intact.

Cu Mets încă în frunte, 3-0, în vârful al nouălea, Tom Hackimer a ieșit din bullpen pentru Syracuse. El l-a lovit pe Large pe trei terenuri pentru a începe cadrul, dar apoi l-a mers pe Colón și l-a lovit pe Graterol pentru a pune doi alergători pentru Buffalo. După ce l-a lovit pe Knight, Hackimer l-a plimbat pe Wall pentru a încărca bazele și a trimite cursa verde către platou în Warmoth. Pe un teren de 1-2, Hackimer l-a eliminat pe Warmoth swinging pentru a încheia jocul și a câștiga a patra salvare a sezonului. În șapte ieșiri cu Syracuse, Hackimer încă nu a permis o alergare sau o lovitură.

Syracuse a câștigat seria cu victoria, iar Mets au câștigat acum șapte din ultimele nouă serii. Mets vor căuta să rămână fierbinți mâine în finala seriei, când dreapta Jesús Reyes se va înfrunta cu dreapta Buffalo, Casey Lawrence. Prima lansare este stabilită pentru 1:05 p.m. de pe stadionul NBT Bank.