DULCE: Syracuse a ajuns la Sweet 16 cu victoria cu 75-72 asupra Virginia de Vest (acoperire completă)

Syracuse Orange și-a petrecut ultimele două minute așteptând să expire înainte de a câștiga cu 75-72 în fața West Virginia Mountaineers în runda a doua a turneului NCAA de duminică.

Syracuse conducea cu 70-59 cu două minute rămase de joc, dar lucrurile s-au strâns în ultimele minute.

Mountaineers i-au depășit pe Syracuse cu 9-2 în următorul minut și 20 de secunde.

Emmitt Matthews a retras un rebound ofensiv pentru a reduce marja lui SU la 72-68 cu 40 de secunde rămase.

Syracuse a avut probleme la intrarea mingii împotriva presei din terenul complet din West Virginia. Orange și-a folosit ultimul timeout cu 32 de secunde rămase.

Buddy Boeheim a adus avantajul lui Orange la 74-68 cu o pereche de aruncări libere cu 21 de secunde rămase.

Dar Joe Girard a ratat partea din față a unui unu și unu câteva secunde mai târziu. Virginia de Vest a marcat cu 4,3 secunde rămase pentru a reduce marja la 74-72.

Încă o dată, Syracuse s-a chinuit să pună mingea înăuntru. Quincy Guerrier a dat mingea din piciorul unui jucător din Virginia de Vest și din limite.

cum să începeți în mineritul bitcoin

Apoi Boeheim a mai lovit o aruncare liberă cu 2,2 secunde rămase pentru un avans de 75-72.

Boeheim a terminat cu 25 de puncte. A făcut șase triple. Performanța sa a venit la două zile după ce a marcat 30 de puncte în victoria din prima rundă a SU în fața statului San Diego.

Orange, cu 11 cap de serie, avansează acum la Sweet 16, unde va înfrunta fie Houston, fie Rutgers.

LINKURI RECAPITULARE JOCULUI:

PRINCIPALELE JOCURI:

JUMĂTATE:

PREvizualizarea jocului:

cum să treci testul de droguri ncaa

Orange urmărește să avanseze la Sweet Sixteen duminică, când se confruntă cu a treia cap de serie, Virginia de Vest, în runda a doua a Turneului de baschet masculin NCAA 2021. Informația de la Bankers Life Fieldhouse este programată pentru 5:15 p.m.

Cel de-al 11-lea cap de serie Orange a obținut o victorie în primul tur împotriva statului San Diego vineri seară, în spatele cu 30 de puncte de Buddy Boeheim. Totalul de scoruri al nativului din Fayetteville, N.Y. a fost cel mai mare într-un meci de turneu de către un jucător de la Syracuse din 2010, când Wes Johnson a adunat 31 de puncte într-un triumf din turul doi împotriva lui Gonzaga.

Vineri, în primul tur al meciului, Virginia de Vest a câștigat cu 84-67 împotriva Morehead State, în spatele cu 30 de puncte de la gardianul Deuce McBride. Alpiniștii intră în concurs pe locul 13 în țară, cu un record general de 19-9.

Syracuse are scorul de 34-16 în seria all-time împotriva West Virginia și a câștigat ultimele cinci competiții împotriva Mountaineers. Echipele au fost anterior colegi de conferință în BIG EAST din 1995-2012 și s-au întâlnit de două ori la Madison Square Garden în turneul BIG EAST, Orange câștigând victoria în ambele concursuri.

Jocul va marca a doua oară în istoria turneului NCAA în care cei doi antrenori participanți vor avea fiecare 900 de victorii în carieră. Prima instanță a venit în 2018, când Jim Boeheim și Syracuse s-au confruntat cu Duke al lui Mike Krzyzewski în Sweet Sixteen.

În șase meciuri Syracuse-West Virginia în care Boeheim și Huggins s-au ocupat de margine, Orange au un avantaj de 5-1.