Sezonul de fotbal al lui Skaneateles se încheie cu înfrângerea în fața lui Chenango Forks

Fotografie prin: Justin Ritzel

Pe tot parcursul sezonului, echipa de fotbal Skaneateles a contat pe atacul de lovitură rapidă pentru a copleși opoziția, care a funcționat destul de bine în timpul unei alergări neînvinse la campionatul Secțiunii III Clasa C.

Dar Lakers au fost copleșiți sâmbătă în finala regională de pe stadionul Dick Hoover de la Vestal, în timp ce puterea de lungă durată a Secțiunii IV Chenango Forks a marcat în primele cinci posesiuni și s-a impus cu 41-28.

Acești doi au avut o istorie foarte recentă - și anume, finala regională din 2018 de pe Stadionul Bragman din Cicero-North Syracuse, pe care Patrick Hackler a câștigat-o pentru Lakers cu un touchdown la jocul final al jocului.

Și nu a durat mult până când Skaneateles s-a trezit din nou în urma lui Forks. James Musso a aruncat o interceptare asupra posesiei de deschidere a Lakers, pe care Blue Devils, cu un teren scurt, l-au transformat în puncte când Jay Haqq a găsit zona de final la cinci minute de la începutul jocului.

Incapabil să răspundă imediat, Skaneateles a urmărit cum Forks a pus la punct o a doua unitate de scor pe care, din nou, Haqq a terminat-o, touchdown-ul său de trei iarzi dând Blue Devils un avantaj de 14-0.

Chiar înainte de încheierea primului sfert, Musso s-a conectat cu Cody Nesbitt la o conversie cheie la patra în jos și 15, creând aceeași pereche pe o pasă de scor de 15 metri care a redus deficitul Lakers la 14-7, intrând în a doua. perioadă.

A fost nevoie de doar două jocuri de la scrimmage pentru ca Blue Devils să-și refacă marja, Haqq arzând din nou apărarea Skaneateles în timp ce a alergat 40 de metri pentru al treilea TD al după-amiezii.

Un al patrulea joc de Blue Devils, în timp ce jumătatea rănii, a dus la un nou touchdown de la Haaq, al patrulea scor cu 12 secunde rămase în repriză făcând 28-7 până la pauză.

Adevărat, Skaneateles a rămas în urmă în două dintre cele trei meciuri ale playoff-ului secțional, raliind pentru a învinge Canastota și Cazenovia, dar raliul aici ar necesita apărarea să facă orice fel de oprire.

Forks a rămas de neoprit, totuși, arzând primele cinci minute și mai mult din al treilea sfert într-un alt drum, când a ajuns la cel al lui Lakers înainte ca Zander Arnold să se transforme.

Skaneateles a avut nevoie de o pereche de conversii la patra în jos pentru ca Skaneateles să pună cap la cap la sfârșitul perioadei în care Nesbitt a finalizat cu o măturare de 16 iarzi până la zona finală.

Abia în cel de-al patrulea sfert, Lakers au făcut în cele din urmă o oprire defensivă și a dus la un drive pe care Musso a finalizat-o cu o pasă swing pe care Nesbitt a transformat-o în al treilea TD, reducând marja lui Forks la 34-21 cu șapte minute rămase.

Asta a lăsat încă timp pentru a finaliza raliul, dar Forks a lăsat jocul deoparte cu un alt impuls solid pe care Haaq a încheiat cu al cincilea TD, o cursă de 15 metri cu 3:26 de jucat, deși Lakers ar adăuga un scor în ultimul minut.

Skaneateles a încheiat sezonul cu un record de 9-1.