Oglevie, Pilut îi ajută pe Amerks să câștige prelungiri

Cu eforturi multiple din partea lui Lawrence Pilut (1+2), Jean-Sabastian Dea (1+1) și Andrew Oglevie (1+1) – toți s-au combinat pentru golul câștigător al prelungirilor – americanii de la Rochester (9-3-1-2) au ocupat singurul loc pe primul loc în clasamentul Diviziei de Nord a Ligii Americane de Hochei cu o prelungire de 3-2. victorie asupra Cleveland Monsters (8-6-1-1) vineri la The Blue Cross Arena.

Rochester a câștigat acum 21 din cele 30 de puncte posibile în primele 15 meciuri ale campaniei și a câștigat puncte în 10 din ultimele 12 competiții în general, ajungând cu 7-2-1-2 în această perioadă. Victoria îi îmbunătățește și pe Amerks la 27-7-3-3 împotriva lui Cleveland de la începutul campaniei 2011-12.

Pe lângă faptul că Dea și-a oferit cel de-al treilea efort de mai multe puncte din sezon, liderul echipei, Pilut și Oglevie și-au înregistrat fiecare al doilea din campanie. Portarul Jonas Johansson a făcut a treia apariție consecutivă și a noua în general, câștigând a patra victorie în timp ce a făcut 25 de salvari.

Atacantii Zac Dalpe și Ryan MacInnis au aprins fiecare lampa pentru Cleveland, care a renunțat la al patrulea meci consecutiv, în timp ce portarul Matiss Kivlenieks (5-1-2) a oprit 20 din 23 de lovituri cu care s-a confruntat, dar a luat pierderea în prelungiri.