Portarul de lacrosse din Hobart, Kevin Holtby, câștigă două premii săptămânale

Portarul de la Hobart College, Kevin Holtby, a câștigat sâmbătă o pereche de premii pentru jocul său stelar la locul 19 Bryant. Studentul a fost numit Jucătorul defensiv al săptămânii al Conferinței de Nord-Est și a câștigat un loc în Echipa națională a săptămânii USILA. Este a doua oară în acest sezon când este jucătorul defensiv al săptămânii NEC.

Holtby a făcut un record în carieră de 23 de salvari pentru a-i conduce pe Statesmen la o victorie cu 11-10 asupra Bulldogs. El a înregistrat 13 salvari în primele trei sferturi și și-a ridicat jocul cu presiunea în al patrulea sfert, respingând 10 dintre cele 11 lovituri pe care Bryant le-a pus la poartă. Holtby a făcut două salvari în ultimul minut, când Hobart a omorât o pereche de penalty-uri.

Este cea mai mare salvare dintr-un joc de către un om de stat de când Max Silberlicht ’10 a făcut 23 de opriri împotriva Syracuse pe 23 martie 2010. În era Hobart’s Division I, doar de patru ori un portar din Hobart a produs mai mult de 23 de salvari într-un joc.

Holtby a început toate cele patru jocuri pentru Hobart în acest sezon, producând un record de 3-1 cu un procentaj de salvare de .604 și o medie de 10.50 de goluri contra. El este al doilea în națiune la salvari pe joc (16,0) și al șaptelea în procente de salvare.

Hobart (3-1, 3-1) este în prezent la egalitate pe locul trei cu Bryant în clasamentul NEC. Statesmen sunt cu un joc în spatele liderului conferinței, Saint Joseph’s (4-3, 4-0). Hobart îi va găzdui pe Hawks la ora 13:00. sâmbătă, 10 aprilie. Jocul va fi transmis prin web pe HWS All-Access și difuzat de WEOS-FM (89.5/90.3).

Statemen și Hawks s-au înfruntat de 10 ori, fiecare echipă câștigând de cinci ori. Jumătate din cele 10 confruntări au fost decise doar de un singur gol, inclusiv fiecare dintre ultimele trei.