Cornell se întoarce pentru a-l învinge pe Lehigh

Echipa de lacrosse masculină nr. 4 Cornell a marcat ultimele șapte goluri ale jocului pentru a finaliza o revenire impresionantă împotriva lui Lehigh în această după-amiază pe Schoellkopf Field. Big Red a depășit un început lent care a văzut echipa gazdă în urmă cu 5-0 la puțin peste șapte minute de la începutul concursului pentru a-i învinge pe Mountain Hawks, 14-9. Victoria – a șaptea la rând a lui Cornell împotriva Lehigh și a cincea consecutivă pe Schoellkopf Field – a îmbunătățit Big Red la 2-0 în acest an.

Pentru al doilea joc consecutiv, unitatea de atac a lui Big Red a fost dominantă, reprezentând 16 din cele 21 de puncte ale lui Cornell după-amiază. Jeff Teat și Clarke Petterson au terminat cu patru goluri fiecare. Teat a adăugat, de asemenea, două pase decisive pentru a trece la egalitate cu Mike French pentru locul al patrulea în istoria Cornell, cu 105 pase decisive în carieră, în timp ce Petterson a acordat o asistență. John Piatelli a marcat trei goluri și două pase decisive.

După un început șocant, apărarea Big Red s-a așezat și portarul junior Caelahn Bullen a egalat un record în carieră cu 14 salvari, inclusiv șapte în al treilea sfert, pentru a îmbunătăți la 7-0 în cariera sa. În fața lui, apărarea Cornell a provocat 12 din cele 19 refaceri ale lui Lehigh, Brandon Salvatore reprezentând patru greșeli Mountain Hawk. Apărarea a fost doar o parte a zilei pentru Salvatore, care a fost critic în jocul de confruntare al lui Big Red, ridicând șapte mingi de teren cu cea mai mare echipă și câștigând 4 din 12 reluări.

CornellBigRed.com: Citeste mai mult