Cornell a câștigat a treia Cupă Cleary consecutivă cu victoria cu 5-0 în fața St. Lawrence

Cel de-al doilea atacant Max Andreev și cel de-al doilea apărător Joe Leahy au avut fiecare câte un gol și două pase decisive, iar echipa masculină de hochei Cornell l-a învins pe St. Lawrence, cu 5-0, vineri seara pe Lynah Rink. Împreună cu egalitatea lui Clarkson la Colgate, rezultatele îl fac pe Cornell să cucerească Cupa Cleary pentru al treilea an consecutiv - o premieră în istoria programului.

Oamenii de la Cornell

Portarul junior Matthew Galajda a făcut 19 salvari pentru a treia sa concurență consecutivă, trecând la egalitate cu Ben Scrivens ’10 pentru liderul total al programului, cu 19 în cariera sa colegială. A trecut 197 de minute și 21 de secunde fără să predea un gol, care este a șasea cea mai lungă serie de blocaj din istoria programului.

Prin câștigarea Cupei Cleary – acordată echipei de top a ECAC Hochei în sezonul regulat –, Cornell (22-2-4, 17-2-2) a câștigat locul 1 pentru playoff-ul Campionatului de hochei ECAC. Big Red va avea un pai prin prima rundă, apoi găzduiește cea mai mică cap de serie rămasă într-o serie de sferturi de finală cu cele mai bune din trei, în perioada 13-15 martie, la Lynah Rink.