CAMPIOATE: Fetele Pal-Mac câștigă Titlul de Secțiunea V din clasa B1 îmbibat de ploaie

Ploaia fiind în centrul atenției la Finger Lakes Community College vineri seara, Pal-Mac Red Raiders a căutat să ia victoria de la Red Raiders of Hornell. Într-un meci care a simțit că destinul a determinat meciul, Pal-Mac ar fi supraviețuit ploii și Hornell, 2-0, pentru a-și asigura titlul Secțiunii V Clasa B1. A fost al treilea lor campionat în ultimele 6 sezoane, echipa de anul trecut fiind refuzată de Covid după ce a închis echipa înainte de postsezon.

Prima repriză a fost la înălțimea sentimentului destinului, cu ambele echipe Red Raider blocate într-o luptă 0-0 la pauză. Odată cu intensificarea ploii, acțiunea de pe teren a luat amploare. Molly Seither a trimis un gol în fundul fileului la începutul reprizei secunde, care ar da tonul pentru restul meciului. Maya Ikewood a marcat un gol de asigurare la 26 de minute, timp în care ploaia a lovit un pas de febră. Ar fi tot ce ar avea nevoie Pal-Mac, deoarece au putut controla o mare parte din mișcarea mingii în ultimele 14 minute de joc. Red Raiders de la Pal-Mac a îndepărtat mingea în ultimele secunde, permițându-le să-și asigure coroana în clasa B1.

Acest titlu marchează al treilea pentru puterea perenă de fotbal pentru fete din Finger Lakes East Pal-Mac în șase ani, datând de la victoriile lor din 2016 și 2018.

Pal-Mac trece acum să-l înfrunte pe Haverling în runda de calificare de stat Clasa B, marți seara, la un loc și la o oră care urmează să fie stabilite.