Bancroft ridică numărul 14 Cornell la victoria în prelungiri asupra lui Quinnipiac numărul 3

Sophomore  a marcat două goluri, inclusiv marcajul câștigător al meciului 3:11 în prelungiri, pentru a ridica echipa de hochei masculin Cornell, clasată pe locul 14, la o victorie cu 3-2 asupra Quinnipiac, clasată pe locul 3, înaintea unei mulțimi sold-out de 4.361. la Lynah Rink sâmbătă seara.

Atacantul junior s-a alăturat lui Bancroft pentru a înregistra o noapte cu mai multe puncte, în timp ce a înregistrat un gol și o asistență, ajutându-l pe Big Red să-și extindă seria neînvinsă la șase jocuri (4-0-2) și îmbunătățindu-și nota generală pe an la 10- 4-3 și 5-4-1 în jocul de hochei ECAC.

Colegul de junior  și-a continuat jocul puternic între țevi, oprind 22 de lovituri în victorie. În șase apariții în carieră împotriva lui Bobcats, Shane a întocmit un record de 4-1-0 cu o medie de 1,33 de goluri contra și un procentaj de salvare de .955 (150 de salvari la 157 de șuturi înfruntate).

Student absolvent Quinnipiac  — o față cunoscută pentru mulți fani de hochei de la Cornell — și Alex Power au găsit fundalul fileului Bobcats (15-6-2, 9-2-1 ECAC), care au pierdut jocuri consecutive pentru prima dată de atunci. a pierdut o pereche de prelungiri împotriva New Hampshire (21 octombrie) și Maine (28 octombrie).

Vinny Duplessis a împins deoparte 14 lovituri de la Cornell în recul pentru Bobcats.

Primele 10 minute ale jocului au prezentat o acțiune continuă dus-întors, care a inclus o întindere de șapte minute și jumătate fără o confruntare. În timpul intervalului, s-au încercat doar șase lovituri, singura încercare la țintă venind de la studentul doi.

Cornell a depășit în cele din urmă blocajul la sfârșitul primei perioade, când Bancroft a redirecționat un șut al apărării în primul rând  din punctul potrivit care a trecut pe lângă Duplessis.

O penalizare timpurie pentru Quinnipiac în a doua perioadă i-a permis lui Big Red să-l pipereze pe Duplessis cu primele șapte încercări de lovitură în cadru, dintre care cinci au venit în timpul jocului de putere.

pastilă keto din rezervorul de rechini

Tupker a egalat jocul cu un gol scurt după ce Mason Marcellus a fost etichetat pentru un penalty de reținere aproape de jumătatea perioadei.

La doar 29 de secunde după numărul lui Tupker, Psenicka a deviat un șut făcut de un apărător în primul rând cu două secunde rămase la penalty-ul lui Marcellus, pentru a-i aduce lui Cornell în avantaj.

Quinnipiac a adus meciul înapoi la 2-all, în timp ce apărătorul junior  și-a închis mâna pe pucul din interiorul pliului, ceea ce a dus la un penalty transformat de Power.

A fost primul gol de lovitură de pedeapsă permis de Big Red în 261 de jocuri, datând din 24 ianuarie 2015 (Eric Neiley de la Dartmouth) și a fost prima încercare de lovitură de pedeapsă cu care se confruntă Cornell de la Mark Senden din Dakota de Nord pe 8 ianuarie, 2022.

În ultimele etape ale celei de-a doua perioade, Shane a făcut o pereche de salvari cheie pentru a menține meciul egal, inclusiv o oprire extinsă pentru a-l refuza pe Christophe Fillion în timp ce Bobcats erau în jocul de putere.

Niciuna dintre echipe nu a reușit să găsească fundașul fileului în a treia perioadă, deoarece Big Red a avut un avantaj de 9-3 la șuturile pe poartă.

clinica std din baton rouge

Boboc  a avut o șansă de gol în mijlocul locului la sfârșitul celui de-al treilea, dar șutul său a sunat pe stâlpul din dreapta.

În prelungiri, Shane și-a continuat jocul puternic în plasă, făcând un trio de salvari înainte ca Bancroft să depună golul câștigător la o lovitură de la încheietura mâinii din cercul stâng al jocului.

NOTE DE JOC
• Sâmbătă a fost cea de-a 51-a întâlnire dintre Cornell și Quinnipiac, deoarece Big Red și-a îmbunătățit nota generală împotriva Bobcats la 27-20-4. Cornell a dominat pe gheața de acasă împotriva lui Quinnipiac, câștigând fiecare dintre ultimele patru jocuri și șapte din ultimele opt (7-0-1). Big Red este, de asemenea, neînvins în 11 din ultimele 15 împotriva rivalului său de hochei ECAC (10-4-1).

• Câștigătorul lui Bancroft a fost prima dată când Cornell a câștigat în prelungiri pe gheața de acasă, de la 22 ianuarie 2022, tot împotriva lui Quinnipiac.

• Odată cu victorie, Cornell are scorul de 10-1-1 în ultimele 12 meciuri împotriva adversarilor clasați în primele cinci ale sondajului USCHO.com și are scorul de 4-0-1 față de ultimele cinci împotriva lui Quinnipiac, când a fost clasat în clasament. primele cinci ale sondajului USCHO.com.

• Împotriva adversarilor clasați în acest sezon, Cornell sa îmbunătățit la 6-1-2 când s-a confruntat cu un adversar clasat. Big Red a câștigat fiecare dintre ultimele trei și are scor 4-0-2 în ultimele șase concursuri față de un inamic clasat.

Renunțarea la creditul fiscal pentru copii 2021

• Siria neînvinsă a lui Cornell a fost extinsă la șase jocuri (4-0-2), marcând cea mai lungă serie fără pierderi a programului de când a trecut cu 7-0-1 din 6 noiembrie până în 4 decembrie 2021.

• Big Red s-a îmbunătățit la 8-1-3 în anul când a marcat primul gol al jocului și 9-1-0 când a marcat cel puțin trei goluri. Cornell are, de asemenea, 9-1-3 când a permis două goluri sau mai puțin în acest sezon.

• După asistența la golul câștigător al lui Bancroft, bobocul apărător  a intrat într-o egalitate în trei cu Brendon Nash (2-12—14 în 2006-07) și Yanni Kaldis (1-13—14 în 2016-17) pentru a 13-a. - cele mai multe puncte de către un jucător albastru din primul an. Asistarile i-au crescut totalul sezonului la 12, plasându-l la egalitate cu Brendon Nash (2006-07), Alec McCrae (2015-16) și  (2019-20) pentru al nouălea cel mai mare număr de asistențe de la un apărător boboc, datând din urmă. până în 1975-1976, când studenții din primul an au fost eligibili pentru prima dată pentru a juca în echipa de varsity a lui Big Red.

• Quinnipiac l-a învins pe Cornell, 24-17, marcând doar a patra oară când Big Red a fost pe partea greșită a diferenţialului de lovituri în acest sezon. În acele jocuri, Cornell are un record de 3-1-0.

URMEAZA

Cornell, clasat pe locul 14, va pleca săptămâna viitoare pentru o pereche de competiții ECAC Hochei și Ivy League, unde se va confrunta cu Harvard (3-11-3, 3-6-3 ECAC) vinerea viitoare, ian. 26, înainte de a se îndrepta spre nord spre Dartmouth (5-7-6, 3-4-4 ECAC) în noaptea următoare. Ambele meciuri sunt programate pentru ora 19.00. puck scade și va fi difuzat pe ESPN+ și prin undele pe WHCU (870 AM, 97.7 FM, whcuradio.com).