Amerks va câștiga cu 7-3 în fața lui Bears

Americanii de la Rochester (10-6-0-0) au ajuns la un avans de 4-0 și nu s-au uitat niciodată înapoi în drumul lor spre o învingere cu 7-3 a Urșilor Hershey (8-6-2-1) vineri seara într-un bătălia francizelor de bază ale Ligii Americane de Hochei la The Blue Cross Arena.

Amerks au izbucnit pentru patru goluri din puterea sezonului, iar șase jucători diferiți au înregistrat performanțe în mai multe puncte. Confruntarea a fost cea de-a 461-a întâlnire din toate timpurile dintre cele mai vechi două echipe ale AHL și prima la Rochester din 23 octombrie 2019. Odată cu victorie, Rochester, care a câștigat 10 din ultimele 15 meciuri în total, a câștigat cel puțin un punct în șase dintre ultimele 11 jocuri cu Bears datând din campania 2016-17, mergând cu 5-5-1-0 în această perioadă.

Jack Quinn și Mark Jankowski au numărat fiecare câte un gol și două pase decisive, în timp ce Peyton Krebs a terminat cu trei pase decisive. Michael Mersch (2+0), Ethan Prow (0+2) și JJ Peterka (0+2) au înregistrat un joc cu mai multe puncte. Mason Jobst, Sean Malone și Ryan MacInnis au completat scorul cu un gol fiecare. Oskari Laakonen și Josh Teves au câștigat ambii un pasaj.

Portarul Ukko-Pekka Luukkonen (6-6-0) a avut a opta apariție din ultimele nouă jocuri și a 12-a în general. Minerul finlandez s-a confruntat cu 40 de lovituri, dintre care 27 în ultimele 40 de minute de joc și a câștigat a șasea victorie a sezonului. Luukkonen este la egalitate pe locul șase în AHL în victorii, în timp ce se află pe locul patru în ambele minute jucate (685) și în jocurile jucate (12).

Cu o noapte de două asistențe, Joe Snively a pășit pe ofensiva Bears, în timp ce Mason Morelli, Garrett Pilon și Kody Clark au aprins lampa. De la începutul lunii noiembrie, Snively a înregistrat șapte goluri și șapte pase decisive pentru 14 puncte, în timp ce a produs, de asemenea, trei jocuri de trei puncte și cinci eforturi de mai multe puncte în această perioadă.

În cadrul de deschidere, cele două cluburi s-au combinat pentru 52 de minute de pedeapsă, iar Amerks au construit un avantaj cu 3-0. Doi dintre Rochester au venit prin avantajul omului, iar ceilalți au venit în secunde după un joc de putere.

Mersch a marcat două dintre cele trei goluri pentru al doilea joc multi-goal al sezonului. A fost prima dată când a marcat de două ori în aceeași perioadă din 24 martie 2017, ca membru al Ontario Reign. Căpitanul echipei Amerks a înregistrat acum 16 puncte (9+7) și cinci ieșiri cu mai multe puncte în ultimele 14 jocuri pentru a trece pe locul al doilea în echipă la punctaj.

Rochester și-a mărit avantajul la patru la ora 16:09 în a doua perioadă, în timp ce Malone a lovit acasă un feed de gheață încrucișat de la Peterka și Teves.

Hershey a șters zero de pe tabela de marcaj în ultimele 30 de secunde ale cadrului, când Clark și Snively au concurat cu un 2 la 1.

În primele opt minute ale strofei finale, Bears au adăugat o pereche de goluri la mai puțin de un minut, pentru a contracara numărul de joc de putere al lui Jobst la 4:09.

date concertelor meghan trainor 2017

După ce Hershey a adus scorul la 5-3, Rochester a răspuns cu următoarele două goluri pentru a scoate jocul la îndemână, deoarece Quinn și Jankowski și-au înregistrat al 10-lea și, respectiv, al patrulea gol al sezonului.

PRINCIPALELE JOCURI:

Amerks încheie săptămâna de trei meciuri în timp ce fac prima lor călătorie a sezonului la Universitatea de Medicină Upstate sâmbătă, 26 noiembrie, pentru a înfrunta Syracuse Crunch. Ora 7:00 p.m. Concursul va fi al doilea dintre cele 12 meciuri programate între cei doi rivali din Divizia de Nord și toată acțiunea va fi transmisă în direct pe The Sports Leader 95.7 FM/950 AM ESPN Rochester și AHLTV.